UMÓW KONSULTACJĘ

  • psychoterapiia indywidualna
  • terapia par i małżeństw
  • psychoterapia online

Zadzwoń: 732 810 032

Analiza paruset relacji pomiędzy małżonkami, którzy mimo problemów potrafili sobie z nimi poradzić i zachować trwały szczęśliwy związek doprowadziła Johna M. Gottmana do wniosków, które przybrały postać 7 zasad udanego związku. Jak twierdzi w swojej książce szczęśliwi małżonkowie mogą sobie nie zdawać sprawy, że stosują się do tych zasad. Nieszczęśliwe pary zwykle nie spełniały jednej z tych zasad, a często kilku z nich. Badacz uznał, że to one gwarantują powodzenie związku.

Zasada 1 - Aktualizacja mapy świata partnera

Znajomość mapy świata partnera oznacza, że oboje znają życiowe cele, troski i nadzieje partnera. Wiedzą co partner lubi, co go cieszy, a czego nie lubi, czego się boi i co go stresuje. Wiedza ta daje siłę by przetrwać burze w związku. Para, która zapewnia sobie obszerną przestrzeń poznawczą na wydarzenia, przeżycia i zmiany zachodzące w życiu partnera jest lepiej przygotowana do radzenia sobie z konfliktami. Ponieważ na bieżąco są zainteresowani tym co partner myśli, czuje i czego pragnie. Wówczas procesy przeobrażania się związku np. w rodziców lub inne ważne zmiany jak zmiana pracy czy choroba przechodzą w poczuciu bliskości i wzajemnego wsparcia zamiast błądzenia i konfliktów. A więc im lepiej znamy się nawzajem i rozumiemy tym łatwiej utrzymać bliskość pośród zawirowań losu.

Zasada 2 – Pielęgnujcie uczucie sympatii i podziwu dla partnera

Jeśli pomiędzy parą nadal istnieje uczucie sympatii i podziwu wtedy taki związek można uratować.

Posiadanie pozytywnych wspólnych wspomnień wzbudzających ciepłe uczucia, zauważanie dobrych stron i cech partnera i samego związku, otwarta rozmowa o tym zacieśnia więź i daje siłę ponieważ uczy skupiania uwagi na zaletach nawet jeśli w danym momencie niezbyt się wam układa. Zauważcie co wyróżnia was spośród innych par ? Co jest wyjątkowego, cennego w niej i w nim ? Co sprawia, że jesteście i chcecie być razem ? Daj odczuć partnerowi, że go cenisz, szanujesz, kochasz. Pary żyjące wiele lat w szczęśliwym związku są w stanie cieszyć się sobą - także swoimi słabymi stronami – ponieważ ich uczucie sympatii i podziwu jest bardzo silne. Postrzegają swoje wady i dziwactwa jako zabawny element cech charakteru jakim zostali obdarzeni. Bez względu na to, o czym dyskutują, wyrażają swoją miłość i akceptację drugiej osobie ze wszystkimi jej ułomnościami. Żeby związek mógł szczęśliwie się rozwijać, należy wybaczyć sobie przewinienia i zapomnieć o dawnych pretensjach.

Zasada 3 – Zwróćcie się ku sobie, zamiast odwracać się od siebie

Gdy zapotrzebowanie na uwagę, uczucie, wsparcie jest realizowane w związku stanowi to podstawę dobrego kontaktu, miłości, namiętności i udanego życia intymnego. Partnerzy gromadzą wtedy dużo pozytywnych uczuć, które dadzą im siłę gdy nadejdą trudne chwile. Bo właśnie kluczem do udanego związku jest kontakt z partnerem w codziennych drobnych sprawach, które łączą partnerów. Codzienna rozmowa typu „Jak ci minął dzień kochanie?” pozwala w radzeniu sobie ze stresem i wzmacnia kondycję związku. Zasada by codziennie rozmawiać o wszystkim co leży na sercu w sprawach poza związkiem to okazja by wspierać się uczuciowo w innych dziedzinach życia. Aktywne słuchanie bez oceniania i nie mające na celu zranienia drugiego, którego celem jest dawanie sobie zainteresowania i zrozumienia może przynieść ogromne zyski wzmacniające miłość i wzajemne zaufanie.

Zasada 4 – Ulegajcie wpływom partnera

Związki na dłuższą metę najszczęśliwsze i najbardziej trwałe to te, w których partnerzy traktują się z szacunkiem, a decyzje są podejmowane wspólnie. Partnerzy szukają wspólnej płaszczyzny porozumienia, biorą pod uwagę uczucia i opinie drugiej strony, a nie upierają się przy swoim.

Tacy partnerzy cechujący się inteligencją emocjonalną, nie wyobrażają sobie podjęcie decyzji z którą partner/partnerka się nie zgadza. Im chętniej potraficie wysłuchać partnera, rozważyć jego punkt widzenia tym łatwiej znaleźć satysfakcjonujące was rozwiązanie. Akceptowanie wpływu partnera lub dzielenie się wpływami to postawa i umiejętność ułatwiająca zawarcie kompromisu w przypadku konfliktu. Dzieje się tak dlatego, że brak częstych walk o przejęcie władzy i kontroli w związku czyni związek zdecydowanie przyjemniejszy i daje możliwość uczenia się od drugiej osoby. W takim związku uznanie wpływu partnerki czy partnera nie oznacza utraty władzy ale pokazuje, że jego udział i wpływ na relację jest ważny i akceptowany.

Zasada 5 – Rozwiążcie problemy, które dają się rozwiązać

Często para błądzi próbując przekonać partnera do swoich racji czy złagodzić problem. Rozmowa zamiast przynieść oczekiwany skutek kończy się kłótnią lub grobową ciszą wówczas potrzebujecie pomocy terapeuty par by zbadał głębiej podłoże waszych konfliktów i pomógł wam w zrozumieniu siebie i swojej relacji. Możecie również skorzystać z podstawowych zasad porozumiewania się, w którym ważne jest wysłuchanie partnera przy jednoczesnym postawieniu się w jego sytuacji, a następnie przekazaniu mu na czym polega problem z jego punktu widzenia co sprzyja porozumieniu. Albo też skorzystać z 5 kroków rozwiązywania konfliktów:

  1. Złagodzenie początkowych zdań dyskusji.
  2. Uświadomienie sobie, w jaki sposób należy podejmować próby ratowania dyskusji oraz na nie reagować.
  3. Uspokojenie siebie i partnera.
  4. Kompromis.
  5. Tolerowanie swoich wzajemnych wad.

 Zasada 6 – Pokonajcie paraliżujący konflikt 

Do pokonania paraliżującego konfliktu konieczne jest poznanie jego przyczyn. Paraliż może oznaczać, że pewne oczekiwania w waszym życiu nie są spełniane lub szanowane przez partnera. Oczekiwania są tutaj rozumiane jako wszelkie nadzieje, ambicje i marzenia, które są częścią waszej osobowości i nadają sens i cel waszemu życiu. Choć są piękne mogą stać się źródłem problemów i konfliktów, jeśli pozostaną w ukryciu lub nie będą szanowane przez partnera. Szczęśliwe pary pojmują wzajemną pomoc w realizacji marzeń jako jedno z najważniejszych zadań dla małżeństwa. Żaden z partnerów nie próbuje manipulować partnerem, żeby ten zrezygnował ze swoich marzeń. Tworzą zgodny zespół i zawsze biorą pod uwagę pragnienia drugiej osoby. Stabilny związek może żyć zgodnie nawet wtedy, gdy wasze pragnienia się wykluczają. Ważne jest zrozumienie, że marzenia których nie dzielicie wspólnie potraficie szanować. Szacunek i zrozumienie dla ambicji partnera to element składowy tego, co powoduje, że ich związek jest dla nich ważny.

Zasada 7 – Odnajdźcie poczucie wspólnoty

Związek to nie tylko wychowywanie dzieci, podział obowiązków i seks. Istnieje jeszcze wymiar duchowy, który polega na tworzeniu wspólnego wewnętrznego życia – kultury pełnej symboli i rodzinnych rytuałów, a także uznania roli każdego z was we wspólnym życiu, wspólnych celów, które was łączą i pozwalają zrozumieć, co znaczy być częścią rodziny. Każda para i każda rodzina tworzy własną mikrokulturę, w której panują konkretne zwyczaje, dominuje taka, a nie inna kuchnia. To wszystko tłumaczy istotę rodziny i przynależność do niej.

Im lepiej porozumiewacie się w kwestii podstawowych zasad życia tym bogatszy, pełniejszy i łatwiejszy staje się wasz związek. Nie można się zmusić do przyjęcia takich samych poglądów, jakie ma partner, ale jeśli pozostaniecie otwarci na jego światopogląd pewne zbliżenia w przekonaniach nastąpią całkiem naturalnie.

Najważniejszym celem dla każdego związku jest więc stworzenie atmosfery zachęcającej do szczerej rozmowy o własnych poglądach, przekonaniach i pragnieniach. Im chętniej będziecie się dzielić tym ze sobą tym radośniejsza będzie wasza wspólna droga przez życie.