UMÓW KONSULTACJĘ

Skorzystaj z terapii indywidualnej

lub terapii par i małżeństw!

Zadzwoń: 732 810 032

Psychoterapeuta Warszawa | Psychoterapia | ARTYKUŁY

Charakter obsesyjno-kompulsywny

Dziecko zdyscyplinowane – charakter obsesyjno-kompulsywny

Etiologia tego charakteru kształtuje się w relacji z rodzicem nadmiernie kontrolującym, sztywnym, narzucającym ścisłe ramy i przywiązującego wagę do szczegółów. Rodzicielstwa, które nie dopuszcza do spontaniczności i elastyczności w procesie socjalizacji i w rozwoju moralnym. Rodzice są nadzwyczaj zdyscyplinowani i wyjątkowo wyczuleni na wpajanie swojemu potomstwu „poprawnych zasad” etycznych, przekonań i na właściwe ich prowadzenie. Wpajają zasady dyscypliny i samokontroli oraz narzucają dzieciom standardy wolnych od błędów działań, jakimi sami się posługują. Oceniają bardzo dokładnie dziecięcy sposób realizacji zadań i odpowiednio je nagradzają albo karzą. Mogą na przykład przyzwalać na swobodę, ale nie będzie w niej dodatkowych gratyfikacji ani niespodzianek, może być natomiast ściśle uzależniona od spełnienia pewnych warunków, które są ściśle przestrzegane. We wszystkim tym rodzice starają się być cały czas rozsądni i w porządku. Ich sztywny charakter sprawia, że zasadniczo postępują w sposób „podręcznikowy” i, co oczywiste, nie przeżywają zbyt wiele radości. Nie są zdolni do zabawy, do doceniania spontanicznych uczuć, do zrozumienia, uczestniczenia albo uczenia się z dziecięcej zdolności do całkowitego bezinteresownego angażowania się w coś, do podejmowania działań ze względu na zyskiwane w ten sposób uczucia, do osiągania szczytów ekstazy albo dna rozpaczy, do bycia głupim id. Obsesyjno-kompulsywni rodzice mają również tendencję do skrywania wrogości i wszelkich form negatywności, maskując je tłumaczeniem o zasadnej konieczności.

Czytaj więcej: Charakter obsesyjno-kompulsywny

Charakter histeryczny

Dziecko uwiedzione – osobowość histeryczna

Struktura tej osobowości dotyczy konfliktu edypalnego związanego z obszarem zagadnień obejmujących miłość, seks, rywalizację i zdradę. Powstaje tam, gdzie wzorzec systemu rodzinnego może być tworzony przez uwodzącego ojca i przez zimną, lekceważącą i rywalizującą relację matki i córki o zdobycie jego uwagi. Dorosły wykorzystuje naturalne i niewinne potrzeby i postawy dziecka, łącznie z jego wczesną seksualną ciekawością, pobudzeniem, potrzebą kontaktu fizycznego i samą przyjemnością kontaktów relacji rodzicielskich tj.: potrzeba uwagi i opieki. Decydująca jest tu jakaś forma seksualnego nadużycia, dysfunkcjonalna historia rodzinna i spowodowane tym konflikty dotyczące miłości, seksu i rywalizacji. Uwodzenie ze strony ojca rozumiane jest tu jako zachowanie motywowane seksualnie, które jednak nie wiąże się z kontaktem fizycznym czy wymaganiem intymności. W przypadkach nadużyć kontaktu seksualnego dorosłe ofiary pamiętają wyjątkowość pozycji w relacji z krzywdzącym rodzicem, pozytywne aspekty fizycznej uwagi, niektóre aspekty wygranej nad rodzicem tej samej płci. Fakty seksualnego wykorzystywania są zapomniane, ponieważ dziecko nie może ich zintegrować.

Czytaj więcej: Charakter histeryczny

Psychoterapia i Sztuka - warsztaty rozwoju osobistego

warszaty rozwoju osobistego

W początkach XIX wieku rosyjski lekarz, Aleksander Mudrow w dziele pod tytułem „Przestrogi dla młodych lekarzy”, nawiązując do poglądów Cycerona i Platona, pisał:

„Znając wzajemne oddziaływanie duszy i ciała trzeba wiedzieć, że są duchowe lekarstwa, które leczą ciało. Takim lekarstwem jest sztuka. Sztuką – smutnego pocieszysz, zdenerwowanego – uspokoisz, opryskliwego – przestraszysz, tchórzliwego - uczynisz śmiałym, skrytego – otwartym, zuchwałego – pokornym. W sztuce zawarta jest siła ducha, która jest w stanie zwyciężyć cielesny ból, nostalgię, wewnętrzny niepokój”.

Psychoterapia i Sztuka to cykl warsztatów rozwojowych, w procesie których dodatkowym nośnikiem rozwoju i osobistej przemiany jest sztuka. Możliwość wyrażenia siebie w dialogu terapeutycznym została tu wzbogacona twórczą wyobraźnią. Przenikanie się psychoterapii i sztuki tworzy całość twojego wewnętrznego obrazu jaki będzie podlegał transformacjom w czasie trwania warsztatów. Tak więc twoje doświadczanie siebie i rozwój zostanie odzwierciedlony nie tylko słowem ale i obrazem.

Warsztaty rozwoju osobistego - dla kogo?

Zapraszam wszystkich, którzy szukają profesjonalnej pomocy i nowej formy rozwoju osobistego. Jeśli trudno Ci dotrzeć do swoich emocji lub emocje Cię zalewają, to warsztaty z wykorzystaniem sztuki pozwolą  Ci je uświadomić, wyrazić, określić i zrozumieć.

Jeśli przeżywasz trudności życiowe, masz problem, którego nie umiesz rozwiązać, przeżywasz stres, nie możesz spać po nocach, czujesz się wypalony i bez energii lub po prostu czujesz się samotny i chcesz rozwijać siebie w twórczy sposób razem z innymi  to to miejsce jest dla Ciebie.

Nawet jeśli masz się dobrze ale czujesz, że czegoś szukasz lub się zagubiłeś i chcesz zrozumieć i bliżej poznać siebie nie tylko poprzez rozmowę terapeutyczną ale z wykorzystaniem kolorów farb, bieli płótna, pędzli, palców i tego co pojawi się w twojej wyobraźni na dany temat czekamy na Ciebie!

Czego możesz sie spodziewać?

Gwarantuję pełnię emocji i wrażeń doznania, które wyrazisz słowem i kolorem. Nadasz im kształt i strukturę, wypełnisz przestrzenią  i wprowadzisz w ruch i działanie. Spojrzysz na siebie i swoje życie z nowej perspektywy. Zyskasz większy wgląd w siebie, sam odpowiesz sobie na pytania z którymi tu przyszedłeś, znajdziesz rozwiązanie. Łatwiej będzie Ci radzić sobie z problemami i uzyskasz dużo wsparcia co da Ci siłę by iść dalej swoją drogą. Być może te warsztaty to początek Twojej twórczej ekspresji jako drogi do wewnętrznej harmonii i równowagi.

Prowadzenie: Ewa Tyka - psychoterapeuta, trener, malarka

Forma pracy warsztatowej:

Warsztaty łączą ze sobą pracę indywidualną i grupową.

Masz czas aby wejrzeć w siebie.

Masz czas by być sam i czas aby dzielić się refleksjami i swoimi spostrzeżeniami razem z grupą - taka wymiana wzbogaci Cię i nada nową perspektywę temu, z czym przyszedłeś.

Narzędzia pracy:

Przygotuj sobie wyprawkę: farby akrylowe, pastele, kartony lub płótna.

Nie musisz umieć malować, to nie ma znaczenia.

Wystarczy, że masz chęci i odwagę!

Czas trwania – program trwa 10 spotkań weekendowych

Warsztaty odbywają się raz w miesiącu w sobotę i niedzielę  w godzinach 10:00 – 18.00.

Mają formę otwartą tzn. w każdym momencie może dołączyć nowa osoba.

Zgłoś swoje uczestnictwo w warsztacie Psychoterapia i Sztuka

Charakter narcystyczny

Dziecko wykorzystane – charakter narcystyczny

Charakter narcystyczny powstaje gdy środowisko wymaga od jednostki, aby stała się w jakiś sposób inna, niż jest w rzeczywistości. Zasadniczo przekaz od opiekunów do wyłaniającej się osoby brzmi: „Nie bądź tym, kim jesteś, bądź tym, kim ja chcę, abyś był. To kim jesteś, rozczarowuje mnie, zagraża mi, złości mnie i nadmiernie mnie pobudza. Bądź tym, kim chcę, abyś był, a będę cię kochał”. A więc charakter narcystyczny jest po prostu rezultatem twojego bycia raczej tym, kim chciano, abyś był, a nie tym kim naprawdę jesteś.

Czytaj więcej: Charakter narcystyczny

Charakter symbiotyczny

Dziecko zawłaszczone – charakter symbiotyczny

Esencją symbiotycznej etiologii jest proces w którym naturalne próby separacji dziecka od matki zostają zablokowane lub są karane z powodu lęku rodziców.  Dzieje się to wtedy kiedy u dziecka wyłaniają się potrzeby indywiduacji i dziecko staje się bardziej niezależne w swoich aktywnościach oraz bardziej skłonne do podejmowania ryzyka wychodząc poza orbitę rodzicielskich wpływów. Wówczas zamiast spotkać się ze wsparciem, radością i swobodnym przyzwoleniem ze strony opiekunów spotyka się z lękliwą, nadmiernie opiekuńczą matką lub jego aktywności zostaną powstrzymywane lub karane. Dla dziecka jest to sygnał, że takie próby inicjacji są niebezpieczne. W ten sposób dokonuje introjekcji takiej perspektywy spojrzenia. W rezultacie dziecięce podejście do tego typu samoekspresji nie będzie wynikiem bezpośrednich doświadczeń próby i ewentualnego błędu, a raczej stanie się zaadaptowanym krępującym i lękowym standardem istnienia.

Czytaj więcej: Charakter symbiotyczny

Charakter masochistyczny

Dziecko pokonane - charakter masochistyczny

"Jeśli dasz świadectwo temu co w tobie, to, czemu dałeś świadectwo, zbawi cię. Jeśli wyprzesz się tego, co jest w tobie, to, czego się wyparłeś, zgubi cię."

Istota rozwoju osobowości masochistycznej związana jest z pojawieniem się konfliktu woli czyli konfliktu między osobistymi pragnieniami dziecka, a tym czego oczekują od niego opiekunowie. Zachodzi to w sytuacjach, w których dziecięca wola była uporczywie, sadystycznie i inwazyjnie zmuszana do uległości. Ekspresja dziecka została wówczas zahamowana.

Czytaj więcej: Charakter masochistyczny

Rozwój świadomości i jego wpływ na światopogląd i rozwój organizacji

Piramida MaslovaW psychoterapii Gestalt dużą uwagę przywiązuje się do świadomości wewnętrznych pragnień i potrzeb, które nawet nieuświadomione wpływają na kierunek naszego życia i osobistego rozwoju domagając się spełnienia.

Patrząc na piramidę potrzeb ludzkich Maslowa na najwyższym poziomie znajduje się „potrzeba samorealizacji”.

To jest ostatni etap zidentyfikowany przez Maslowa chociaż wspominał jeszcze o „samotranscendencji”.

Każda zmiana w życiu, nowe doświadczenie, nowy etap powoduje, że widzimy życie z szerszej  perspektywy.  Frederic Laloux w swojej książce pt.: Pracować inaczej” pisze, że gdy patrzymy na swoje ego z dystansu możemy nagle zobaczyć jak często nasze lęki, pragnienia i ambicje rządzą naszym życiem.  Autor w swojej książce szczególną uwagę  poświęca organizacjom i ich ewolucyjnej podróży badając sposoby zarządzania oraz charakterystyczny światopogląd jaki je obejmuje.

Czytaj więcej: Rozwój świadomości i jego wpływ na światopogląd i rozwój organizacji

Charakter oralny

Dziecko porzucone – charakter oralny

„Czasami czuję się jak dziecko pozbawione matki…z dala od domu”

     Odetta, a Motherless Child

Problem oralny związany jest z najwcześniejszym etapem rozwoju  - okresem przywiązania i więzi. Osobowość oralna rozwija się, gdy dziecko jest chciane, relacja przywiązania jest słabo rozwinięta, ale opieka nad nim nie jest odpowiednia i dziecko wielokrotnie doświadcza emocjonalnego porzucenia lub gdy nastąpi utrata podstawowej postaci przywiązania  i nie zostanie ona adekwatnie zastąpiona przez inną. Zakotwiczenie w macierzyńskiej postaci nie było wystarczająco dostępne i nie wytworzył się bezpieczny rodzaj „ufnego oczekiwania”.

Czytaj więcej: Charakter oralny

Charakter schizoidalny

Dziecko znienawidzone – charakter schizoidalny

Dziecko rodząc się na świecie jest całkowicie zależne od innych, a szczególnie od matki. Jego narodziny mogą spotkać się z różnym przyjęciem. W przypadku dziecka o ukształtowanej obronie schizoidalnej w odpowiedzi na swoje przyjście dziecko otrzymuje: chłód, niechęć, oschłość, obojętność, odrzucenie czy nienawiść. Te uczucia często pojawiają się u rodziców z chwilą narodzin dziecka jako ich reakcja na spontaniczne, nowe życie.  Mimo tego, że dziecko było wcześniej oczekiwane, rodzice nagle zdaja sobie sprawę z ciężaru odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. Mogą też uświadomić sobie, że np. spodziewali się innej płci lub wyidealizowali sobie dziecko, a rzeczywistość okazała się inna, co spowodowało jego odrzucenie i nienawiść.

Czytaj więcej: Charakter schizoidalny

Poznaj swój styl charakteru

W każdym z nas pojawia się potrzeba poznania i zrozumienia siebie, odkrycia podstaw naszego funkcjonowania, wiedzy o tym, dlaczego jesteśmy właśnie tacy, a nie inni. Zadajemy sobie wówczas pytania, czemu w życiu przydarzają się nam wciąż podobne sytuacje, czy też dotykają nas te same, powtarzające się problemy? Zastanawiamy się, dlaczego nasze życie wygląda właśnie tak a nie inaczej? I czy jesteśmy w stanie to zmienić?

Czytaj więcej: Poznaj swój styl charakteru

Psychoterapia indywidualna

Zdjecie gabinet nawilczej

Co to jest psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia indywidualna opiera się na pracy pacjenta z terapeutą w indywidualnym kontekście spotkania jakim jest sesja terapeutyczna. W ramach terapii indywidualnej tworzy się zazwyczaj między pacjentem a psychoterapeutą rodzaj dobrego porozumienia, opierającego się na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. W takich warunkach pacjent może przepracowywać różnego typu problemy, z którymi zgłasza się na terapię. Zadaniem terapeuty jest towarzyszenie pacjentowi w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania jego problemów, przy zachowaniu szacunku do tempa i gotowości do zmian, jakie wykazuje pacjent.

Korzyści z psychopterapii indywidualnej

Rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej zawsze poprzedzają 1-3 godz. konsultacje, w trakcie których klient, przy pomocy psychoterapeuty z Gabinetu Psychoterapii Bez Iluzji w Warszawie, określa najważniejszy dla siebie (indywidualny) cel terapeutyczny. I to właśnie jego osiągnięciu podporządkowana jest kilkumiesięczna (terapia krótkoterminowa), a nawet wieloletnia praca (terapia długoterminowa).

Niezależnie od osiągnięcia osobiście zdefiniowanego celu, dzięki terapii możesz złagodzić niepożądane objawy psychiczne i psychosomatyczne, rozwinąć silne poczucie tożsamości, wewnętrzną integralność, spójność i autentyczność, odbudować poczucie własnej godności i wartości.

Praca z psychoterapeutą ułatwi Ci rozpoznanie i rozumienie własnych uczuć oraz wewnętrznych potrzeb. Łatwiej poradzisz sobie z emocjami, a co za tym idzie z trudnościami życiowymi.

Pamiętaj, że psychoterapia to droga do samorealizacji i rozwoju osobistego, u kresu której czeka wewnętrzny spokój i poczucie spełnienia.

Terapia indywidualna:

Czas: 50 minut, Cena: 120 zł, Częstotliwość: 1 raz w tygodniu, Miejsce: Warszawa Centrum, Warszawa Ursus

Terapia par

Terapia maeska Warszawa

Czym jest terapia par (małżeńska)?

Związek dwojga, nawet najbardziej kochających się ludzi, w obliczu szeregu trudnych, życiowych wyzwań, może przechodzić głębokie kryzysy, które często prowadzą do rozstania. Terapia małżeńska może wtedy okazać się jedynym ratunkiem dla związku - pomaga w jego uratowaniu i odbudowaniu.

Na czy polega terapia par (małżeńska)?

Terapia dla par przede wszystkim uczy akceptacji i słuchania drugiej osoby, a to krok niezbędny w  zrozumieniu wzajemnych potrzeb w związku, budowania szacunku dla partnera. Spotkania z psychoterapeutą, które odbywają się w Gabinecie Psychoterapii Bez Iluzji w Warszawie, ukierunkowane są na usprawnienie wzajemnej komunikacji, ułatwiają proces radzenia sobie z ukrywaną złością, żalem, pozwalają lepiej zrozumieć siebie nawzajem, wyjaśnić swoje postępowanie, reakcje, emocje, znaleźć kompromisy, które są podstawą trwałego związku.

Terapia małżeńska może też uchronić parę przed rozwodem. I choć proces odbudowywania związku nie jest ani łatwy ani szybki, to przy pełnym zaangażowaniu obydwojga partnerów nierzadko kończy się sukcesem.

Terapia dla par czy indywidualna?

Zdarza się, że problem w związku spowodowany jest destrukcyjnymi mechanizmami pojawiającymi się tylko u jednego z partnerów. Najlepszym rozwiązaniem okazać sie może w tej sytuacji psychoterapia indywidualna.

Terapia par – oferta:

Czas sesji: 50 min, Cena: 160 zł, Częstotliwość: 1 w tygodniu, Miejsce: Warszawa Centrum

Psychoterapia Bez Iluzji

psychoterapia WarszawaPsychoterapia indywidualna

Terapia par i małżeństw

W Gabinecie Psychoterapii Bez Iluzji w Warszawie świadczymy profesjonalną pomoc w zakresie psychoterapii indywidualnej, terapii par oraz rozwoju osobistego dla osób dorosłych. Nasz Gabinet to miejsce, w którym w bezpiecznej atmosferze pełnej szacunku i zrozumienia, na drodze odkrywania i poznawania siebie, odzyskasz siły i wiarę w siebie by poradzić sobie z problemami, które Cię tu przywiodły.

Stosowane przez nas indywidualne podejście terapeutyczne umożliwi Ci integrację wewnętrznych procesów zachodzących w Tobie, co z kolei wpłynie na poczucie równowagi i harmonii będących podstawą zdrowia i jakości życia. Głębokie poznanie siebie da Ci możliwość dokonywania zmian w zgodzie ze sobą, w poczuciu dojrzałości i odpowiedzialności za swoje życie. A poszerzona świadomość i zrozumienie jakie uzyskasz na drodze psychoterapii pozwoli Ci na budowanie satysfakcjonujących relacji w życiu.

W swojej pracy terapeutycznej przywiązujemy dużą wagę do relacji terapeutycznej: Psychoterapeuta - Klient (Pacjent) jako istotnego czynnika zmiany w procesie psychoterapii i rozwoju osobistym opartego na dialogu egzystencjalnym jako jednego z narzędzi pracy psychoterapeuty. Psychoterapeuta ma świadomość i rozumienie zjawisk występujących w tej relacji, co umożliwia mu tworzenie przez niego optymalnego środowiska leczącego, inicjującego wewnątrzpsychiczną zmianę u klienta (pacjenta).

Jeśli w trosce o swoje życie i zdrowie chcesz stawić czoła zewnętrznej i wewnętrznej rzeczywistości zapraszamy do Gabinetu Psychoterapii Bez Iluzji w Warszawie w następujących lokalizacjach: Warszawa Centrum, Nowy Świat 22, Warszawa Ursus, ul. Dzieci Warszawy 29. Nasze specjalizacje to: terapia indywidualna i terapia par (małżeńska).

Zainteresowanym pracą grupową proponujemy warsztaty rozwoju osobistego.

Dlaczego Psychoterapia Bez Iluzji?

Zmiana terapeutyczna jest wynikiem wglądu i poszerzenia świadomości jakiego pacjent doświadcza w trakcie psychoterapii, gdy przedziera się przez zasłony mechanizmów obronnych czy lęków.

Destrukcyjne mechanizmy jak mgła zniekształcają postrzeganie rzeczywistości prowadząc do patologicznego funkcjonowania organizmu. Kiedy umieścimy je w polu świadomości staną się świadomymi wyborami. Pojawia się wtedy możliwość pełnego doświadczania i wyrażania uczuć jakie się pod nimi skrywały. Uczucia te z kolei znajdują ujście w postaci przystosowawczych działań i korektywnych doświadczeń.

W trakcie terapii indywidualnej czy terapii par, pacjent dodatkowo wnika w swój wewnętrzny świat i rozpoznaje nieświadome czynniki i zjawiska mające wpływ na jego życie, w tym sposób budowania relacji w związkach. Mogą to być nieświadome emocje, motywy, przekonania, pragnienia czy potrzeby, które determinują aktualne funkcjonowanie. Prawdziwe ich rozpoznanie, wyrażenie i zrozumienie to droga psychoterapii.

Praca terapeutyczna pozwala też uwolnić się od złudzeń i nagromadzonych iluzji jakie ta nieświadoma część wytwarza, a które są przyczyną doświadczanego cierpienia i problemów. Poszerzona świadomość pomaga w racjonalnym samopoznawaniu i podejmowaniu opartych o nie decyzji życiowych.

Dlatego też życie bez iluzji pozwala przeżywać świat i relacje z ludźmi bardziej świadomie i prawdziwie, w pełni czerpiąc radość i satysfakcję z życia.

Zobacz: Na czym polega psychoterapia?